
6 Head 15 Needles High Speed Embroidery Machine
6 head 15 needles High Speed Embroidery Machine Welcome to visit our factory! Contact: Ms Ellen(Whatsapp: 008613249433095) Computer controller: LCD TOUCH SCREEN COMPUTER 10" High Definition color LCD display and touch screen showing real time,stitching simple HCI and operation mode Muti...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
6 head 15 needles High Speed Embroidery Machine
Welcome to visit our factory!
Contact: Ms Ellen(Whatsapp: 008613249433095)
Computer controller:
| A. | Best Topwisdom 10 inchesTouch screen showing real time stitching |
| B. | Manual, Semi-auto, Auto Color Change |
| C. | Function keys including Menu, Speed up and slow |
| D. | Multi languages available like English, French, Spanish etc. |
| E. | Frame-moving keys, Manual Trimming |
| F. | DOT ket to return to 100 degree |
| G. | Start, Stop, and emergency Stop |
| H. | Embroidery Status (Page Up/Page Down), USB Input, |
| I. | Parameter Settings, Clear, ESC, Enter, et |
| J. | Including Spanish, French and other 10 kinds of languages |
LCD TOUCH SCREEN COMPUTER
10" High Definition color LCD display and touch screen showing real time,stitching simple HCI and operation mode Muti language supported,it includes Chinese,English,Russian,Dutch,Spanish,Portuguese,Turkish,German,Arabic,Thai,Vietnamese.Main interface monitor machine condition any time.Quick manual trimming,color changing and main shaft inching operation.
| Model | WY1506CH |
| Operation | Computerized |
| Head Number | 6 Heads |
| Needle/Color Number | 15 |
| Embroidery Area | 400*450mm |
| Worktable Size | 450*500mm |
| Head Interval | 400mm |
| Certification | CE, SGS |
| After-sales Service | Engineers available to service machinery overseas |
| application | flat, cap, T-shirt, finished garments, logo, 3D |
| Package | Wooden Case |
| Motor | Servo and stepper motor |
| Warranty | 24 months limited warranty with lifetime support |
| language | 12 languages |
| Speed | 1000RPM |
| Computer | 10 inch LCD display and touch screen showing real time stitching |
IV.Hoops/frames inclued
A. 2x Shirt Front Round Hoop 9cm (3.5")
B. 2.2 xShirt Front Round Hoop 23 cm (9")
C. 2x Shirt Front Round Hoop 12 cm (4.7")
D. 2 x Jacket Back Square Hoop 30 x30 cm (12" x 12")
E. 2x Shirt Front Round Hoop 15 cm (5.9")
F. 1x Sash Frame 56 x38 cm (22" x 15")

Cap Attachment Included
Optional Devices:
| Single sequin device: install on both side of the head (first needle or end needle) | Simple coiling/cording device: install on both side of the head (first needle or end needle) |
| Eight in one device: install on hoop frames (embroidery on pocket, sock,ect) | Simple taping device: install on both side of the head (first needle or end needle) |
| Boring device: install on each needle | laser position device: install on all single head machine |
Service Contact:

Hot Tags: 6 head 15 needles high speed embroidery machine, China, manufacturers, suppliers, factory, reviews, cheap, price, buy, for sale







