
Best Multi Head Embroidery Machine with All parts
4 head 15 Needles High speed Embroidery machine, comes with 10 inches Touch Screen; with High Speed and Low noise, High quality output. It can do Cap, T shirt and Flat Embroidery. Also can do 3D Embroidery. More details, you can contact my whatsapp: 008613249433095 for more photos and videos.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Best Multi Head Embroidery Machine with All parts
Why choose this?
1. High Speed with High Quality parts(Metal material)
2. 4 head can do more work.
3. High quality output with Low noise.
4. 15 needles can do more colors at same time.
5. Can serve for Industrial use.
| Model | WY1504CH |
| Operation | Computerized |
| Head Number | 4 Heads |
| Needle/Color Number | 15 |
| Embroidery Area | 400*450mm |
| Worktable Size | 450*500mm |
| Head Interval | 400mm |
| Certification | CE, SGS |
| After-sales Service | Engineers available to service machinery overseas |
| application | flat, cap, T-shirt, finished garments, logo, 3D |
| Package | Wooden Case |
| Motor | Servo and stepper motor |
| Warranty | 24 months limited warranty with lifetime support |
| language | 12 languages |
| Speed | 1000RPM |
| Computer | 10 inch LCD display and touch screen showing real time stitching |
| Frames:( free sent) | 2 sets of back hoops for 30cm x 30cm (11.80" x 11.80") for each head 2 sets of front hoops of 19cm (7.50") for each head 2 sets of front hoops of 15cm (5.90") for each head 2 sets of front hoops of 12cm (4.70") for each head 2 sets of front hoops of 9cm (3.50") for each head |
| Cap attachment | (2 cap ring, 1 cap drive, 1 cap frame)for each head |
| Flat frame | 1 Sash Frame: 81cm x 48cm (32" x 19") for 2 heads |
| Foot wheels | included for easy movement of the machine |
| Operation manual | English and French version, other languages can be added |
| Bobbin Winder | Included |
| Tool box | yes, with needles, reciprocators, sensor, bobbin... |
Cap Attachment Included

10 inches Touch Screen

Hot Tags: Best Multi Head Embroidery Machine with All parts, China, manufacturers, suppliers, factory, reviews, cheap, price, buy, for sale
You Might Also Like
-

Big Size Single Head 12 Needle Embroidery Machine fo...
-

WONYO 8 Head Commercial Embroidery Machine Cost
-

2 Heads Flat Embroidery Machine Design Big Working Area
-

Guangzhou Single head Computerized Embroidery machine
-

Latest 1 Head 9 Needles Embroidery Machine For Sale
-

2 Head 12 Needle Computer High Speed Embroidery Mach...

