
New 1 Head Embroidery Machine
Single Head Compact/Tubular/Computerized Embroidery Machine for Cap/Tshirt/Flat Embroidery Welcome to Contact Nicki Wang for prices with whatsapP# +8618696118389 Designed for embroidery beginners, veterans, hobbyists, crafters and home-based entrepreneurs, WY1201CS has all the features to...
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Welcome to Contact Nicki Wang for prices with whatsapP# +8618696118389

Designed for embroidery beginners, veterans, hobbyists, crafters and home-based entrepreneurs, WY1201CS has all the features to meet your embroidery needs.
Below are some examples of items that the WY1201CS can embroider on.
| Caps | Laptop Cases | Wristbands | Pillow Cases |
| Robes | Sports Uniforms | Seat Covers | Scrubs |
| Backpacks | Headbands | Baby Bibs | Jackets |
| Sweat Suits | Dog Collars | Dance Wear | Towels |
| Visors | Children's Clothing | Golf Shirts | Bags |
| Pet Apparel | Work Uniforms | Leather Products | Pants |
The list goes on and on
Main Features
1) Suitable for flat embroidery, cap embroidery and finished garments embroidery
2) Automatic thread trimmer
3) Maximum speed 1200 RPM
4) 270 degree Wide cap frame unit
5) Color LCD display showing real time stitching
6) USB input port
7) Automatic color change
8) Thread break detection
9) Pre-sew design trace capable
10) Memory size 20, 000, 000 stitches
11) Emergency stop
12) Electricity: 110V/60Hz or 220V/50Hz available
13) Built-in bobbin winder
14) Keeping current data or work when emergency stop or power off
15) Mending function. (back and skip stitches under controller)
16) Switch of Cap/ flat embroidery mode eliminating hitting the frame.
17) USB port with fast data transmission and good compatibility
18) Mainboard intergated into control panel protecting from dust or external force.
19) Lay-out of keys on panel is user-friendly.
20) Built-in Network
Single Head Computerized Embroidery Machine
| Model | WY1201C/WY1501C |
| Operation | Computerized |
| Head Number | 1 Head |
| Needle/Color Number | 12/15 |
| Embroidery Area | 360*510mm (Optional: Big Area 360*1200mm) |
| Worktable Size | 380*560mm |
| Head Interval | 0 |
| Overall Dimensions | 745*870*840mm |
| Certification | CE, SGS |
| After-sales Service | Engineers available to service machinery overseas |
| application | flat, cap, T-shirt, finished garments, logo, 3D |
| Package | Wooden Case |
| Motor | Servo and stepper motor |
| Warranty | 12 months limited warranty with lifetime support |
| language | 12 languages |
| Speed | 1200RPM |
| Computer | 8 inch LCD display and touch screen showing real time stitching |
Compact Control Panel
A. Color LCD display showing real time stitching
B. Manual, Semi-auto, Auto Color Change
C. Function keys including Menu, Speed up and slow
D. Multi languages available
E. Frame-moving keys, Manual Trimming
F. DOT ket to return to 100 degree
G. Start, Stop, and emergency Stop
H. Embroidery Status (Page Up/Page Down), USB Input,
I. Parameter Settings, Clear, ESC, Enter, etc.
J. Numeric keys for selection of needles
Hoops/frames inclued
A. 1 x Shirt Front Round Hoop 9 cm (3.5") B. 1 x Shirt Front Round Hoop 12 cm (4.7")
C. 1x Shirt Front Round Hoop 15 cm (5.9") D. 1 x Shirt Front Round Hoop 19 cm (9")
E. 1 x Jacket Back Square Hoop 30 x 30 cm (12" x 12")
F. 1 x Sash Frame 56 x 38 cm (22" x 15")
Built-in Network:
Using advanced network technology, you can connect together as many WONYO'S machine as you wish to create extremely flexible production system. Embroider the same design on all of your machines at the same time or different designs on different machines simultaneously.
Hot Tags: new 1 head embroidery machine, China, manufacturers, suppliers, factory, reviews, cheap, price, buy, for sale







