Newest Embroidery Machine Computerized 6 Head
1.multi funcional high speed 6 heads computer embroidery machine
2.Monogram computerized multi functions cap tshirt flat embroidery machine
3.Low consumption 6 head computerized embroidery machine
4.High speed computerized commercial embroidery machine
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
Newest Embroidery Machine Computerized 6 head
wonyo embroidery machine
wonyo 6 heads embroidery machine
12 needle embroidery machine
Computerized embroidery machine
Commercial embroidery machine
Embroidery Machine price
Computerized multi-head embroidery machine
Embroidery sewing machine
Sewing Machine
Multi-head computerized 6 heads embroidery machine, Good price with good service!
Made in China by Shenzhen Wanyang Technology Co., Ltd.
Brand: WONYO embroidery machine with good prices for sale
Computerized and automatic operating


Main Parameters:
| Main parameters | |
| Function | cap embroidery, t shirt embroidery, flat embroidery... |
| Model# | WY906CH/WY1206CH/WY1506CH |
| Speed | 850-1200 stitches per minute |
| Main Motor | Panasonic Servo Motor |
| XY Motor | Stepper motor |
| Digitizing software | Dahao |
| Embroidery Design format | DST, DSB |
| Control Board | Topwisdom, 12" LCD touch screen |
| Language | English, French, Spanish, Portuguese, Arabic... total 12 languages |
| Voltage | AC110-220V, adaptable for any volatge |
| Power | 50-60HZ |
1.The introduction of Embroidery Machine
Multi -function computerized embroidery machine, both domestic and commercial,covers with unique embroidery patterns and logo, realizing the personalized identification customization and much better clothes designs. It has been the personal customized tools for entrepreneurs.
A.Suitable for flat embroidery, cap embroidery and finished garments embroidery
B.Free changing between finished garments frame ang cap frame
C.Pattern auto rotation with 180°after changing cap frame unit
D.270° wide cap frame unit
E. Maximum speed 1200 SPM
F. Color LCD display showing real time stitching
G. USB input port with fast data transmission and good compatibility
H. Auto star and color change,200times color change setted
I. Thread break detection
J. Pre-sew design trace capable
K. Memory size 2, 000, 000 stitches
L. Emergency stop ,Prevent accidents
M. Electricity: AC86-264V input available
N. Built-in bobbin winder
O. Keeping current data or work when emergency stop or power off
P. Mending function. (back and skip stitches under controller)
Q. Switch of Cap/ flat embroidery mode eliminating hitting the frame.
R. Mainboard intergated into control panel protecting from dust or external force.
S. Lay-out of keys on panel is user-friendly.
T. Built-in Network
2.LCD TOUCH SCREEN COMPUTER
10" High Definition color LCD display and touch screen showing real time,stitching simple HCI and operation mode Muti language supported,it includes Chinese,English,Russian,Dutch,Spanish,Portuguese,Turkish,German,Arabic,Thai,Vietnamese.Main interface monitor machine condition any time.Quick manual trimming,color changing and main shaft inching operation.
| Control System | |
| Automatic trimming | yes |
| Automatic cutting | yes |
| Automatic color change | yes |
| Thread broken detecting | yes |
| Memory size | 20,000,000 stitches/200 embroidery design patterns |
| Font/letter software | available |
| Error code | yes |
| Real-time stitching | yes |
| Different languages setting | yes |
| USB port, network transferring design | yes |
| Laser position with red light | yes |
| Led light | yes |
IV.Hoops/frames inclued


Packing and Delivery
Delivery term: Production takes around 13 days ship within 7-10days after receiving 100% payment
Payment term: 30% TT advance payment before production, 70% TT remaining balance before shipping.
| Packing details | |
| Packing material | Fumigation-free wooden box |
| Packing size | 3750*1150*1750mm |
| Gross-weight | 1300kg |
| Other request | As customer required |
Package#

Service
1. Pre-sale & in-sale service s
Offer consulting service, sample's process experiment , equipment selection, training and the installation to the engineers and the user of the buyer.
1) Training : after the acceptance check by the buyer, the supplier offer the free training for 2-3 operators and maintenance persons of the buyer.
2) Training and installation time is 3-5 days
3) Installation & adjustment : When the buyer receives the equipment, the supplier install and adjusts the equipment with buyer's assistance on site then finally deliver it to the buyer.
2. After-sale services
Our company offer One-year warranty and lifetime maintenance for the buyer , during the warrantyperiod, if there is any fault in the course of using the equipment (except the man-made factors and factors other than force majeure), we offer free maintenance, the parts which need to change also provided by us(except the consumable parts) . After the warranty period, we will charge appropriately according to the maintenance situation.
FAQ Hot Questions
Q: Is this a trustable long-term strategic partner?
A: Just ask our customers, view our company profile, assessment of capability, factory glimpse, and the honor we had. And why not contact us or pay a visit to us?
Q: What service will I get with this buying?
A: Simply at your service: available consultancy before sales, easy communication during sales, easy payment term, smooth and safe delivery of guaranteed quality, and assured timely services after sales.
Q: What kind of embroidery work and embroidery machine do I need?
A: Think: ready-made garment/cap/hat, or garment before sewing, or just flat fabric?
Normal flat stitch, or special chenille/chain/loop stitch, or sequin/paillette, or cord/tape/ribbon to add value to your embroidery?
Q: How many heads do I need and what embroidery area on each head?
A: Think: how big is your factory and how much is your expected production?
The embroidery area on each head depends on the maximum area of your embroidery design to run.
Q: How many stitches do I get per minute (SPM) on each head?
A: Super high speed model gives max. 1500SPM,
High speed model gives max. 1200SPM,
Normal speed model gives max. 1000SPM,
Lower speed model gives max.850SPM.
Q: Do I need the Elite model or economy model?
A: Think: How much would you pay for a machine? What we offer is what you need!
Q: Can I represent and sell ORDER machines in my market?
A: Welcome to join ORDER family and grow to be a strong distributor.
Hot Tags: newest embroidery machine computerized 6 head, China, manufacturers, suppliers, factory, reviews, cheap, price, buy, for sale
You Might Also Like
-

New Commercial Multi Head Embroidery Machine Compute...
-

4 Head Computer Garment Embroidery Machine With All ...
-

New Compact China Best Embroidery Machines
-

Best Quality Computerized Embroidery Machine 8 Head
-

China Factory Cap And T-shirt Single Head Computeriz...
-

Single Head 12 Needle Professional Cap Embroidery Ma...






