
New Design 2019 Computerized 2 Heads Cap Embroidery Machine Parts
Wonyo specialized in embroidery machine business for 10 years, we are the manufacturer in shenzhen China, Our main products are computerized cap embroidery machines, multi functional embroidery machines. If you have any interests, pls. feel free to contact Cindy +8618566298604, thank you.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
New Design 2018 Computerized Wonyo 2 Heads Cap Embroidery Machine Parts



Main Feature of this 2 heads computerized cap embroidery machine
Model | WY902C/WY1202C/WY1502C |
Operation | Computerized |
Head | 2 Heads |
Needle | 9/12/15 |
Embroidery Area | 400*450mm |
Motor | Servo motor |
Head Interval | 400mm |
Certification | CE, SGS |
After-sales Service | By video call and instruction manual |
Application | For caps, T-shirt, finished garments, logo, 3D embroidery etc. Additional devices, sequin device, cording device, beads device, boring device, shoes device etc. |
Package | Wooden Case packing |
Motor | Servo and stepper motor |
Warranty | 24 months warranty and lifetime support |
language | Support 12 different languages |
Speed | Normal speed is 850, high speed machine 1000SPM |
Computer | 10 inch touch screen computer showing the real time stitching, with 3 years guarantee |

Compact control panel
Control System | |
Automatic trimming | yes |
Automatic cutting | yes |
Automatic color change | yes |
Thread broken detecting | yes |
Memory size | 20,000,000 stitches/200 embroidery design patterns |
Font software | available |
Error code | yes |
Real-time stitching | yes |
Different languages setting | yes |
USB port, network transferring design | yes |
Laser position | yes |
Led light | yes |

Hoops/frames inclued
Frames:( free sent) | 2 sets of back hoops for 30cm x 30cm (11.80" x 11.80") for each head |
Cap attachment | (2 cap ring, 1 cap drive, 1 cap frame)for each head |
Flat frame | 1 Sash Frame: 81cm x 48cm (32" x 19") for 2 heads |
Foot wheels | included for easy movement of the machine |
Operation manual | English and French version, other languages can be added |
Bobbin Winder | Included |
Tool box | yes, with needles, reciprocators, sensor, bobbin etc. |
Pre-Sales Service
* Inquiry and consulting support.
* Sample testing support.
* View our Factory by video call or come to our factory directly.
Our service
1) 24 months guarantee for the machine, 36 months guarantee for the machine's computer
2)Train 1 or 2 technicians for you if you send people to our factory.
3) During the warranty time, if the machine has any quality problem, we give free maintenance. but human or environmental factors are not included.




Features:
| Model | WY902C/WY1202C/WY1502C |
| Operation | Computerized |
| Head Number | 2 Heads |
| Needle/Color Number | 9/12/15 |
| Embroidery Area | 400*450mm |
| Worktable Size | 450*500mm |
| Head Interval | 400mm |
| Certification | CE, SGS |
| After-sales Service | Engineers available to service machinery overseas |
| application | flat, cap, T-shirt, finished garments, logo, 3D |
| Package | Wooden Case |
| Motor | Servo and stepper motor |
| Warranty | 24 months limited warranty with lifetime support |
| language | 12 languages |
| Speed | 850/1000SPM |
| Computer | 10 inch LCD display and touch screen showing real time stitching |
Compact control panel
| Control System | |
| Automatic trimming | yes |
| Automatic cutting | yes |
| Automatic color change | yes |
| Thread broken detecting | yes |
| Memory size | 20,000,000 stitches/200 embroidery design patterns |
| Font software | available |
| Error code | yes |
| Real-time stitching | yes |
| Different languages setting | yes |
| USB port, network transferring design | yes |
| Laser position | yes |
| Led light | yes |
Hot Tags: new design 2018 computerized wonyo 2 heads cap embroidery machine parts, China, manufacturers, suppliers, factory, embroidery machine, cap embroidery machine, computerized embroidery machine, 2 heads embroidery machine, price, for sale,
You Might Also Like
-

New 2 Head Embroidery Machine with Good Price for Sale
-

Big Size Single Head 12 Needle Embroidery Machine fo...
-

WONYO 8 Head Commercial Embroidery Machine Cost
-

4 Head Commercial Embroidery Machine with Video trai...
-

1 Head Sequin Cording Mix Cap Embroidery Machine
-

High Speed Single Head 15 Needles Computerized Embro...

