
2 Heads Cap Tshirt Flat Embroidery Machine With Software
Wonyo computerized 2 heads cap tshirt flat embroidery machine with software, it has 9/12/15 needles can be choose, high speed 1000spm, working area is 400*500mm.
- Fast Delievery
- Quality Assurance
- 24/7 Customer Service
Product Introduction
computerized 2 head cap tshirt flat embroidery machine with wilcome software

Wonyo computerized 2 heads cap tshirt flat embroidery machine with software, it has 9/12/15 needles can be choose, high speed 1000spm, working area is 400*500mm.



| Head & Needles | 2 heads, 9/12/15 needles |
| Weight | 300KGS |
| Size | 1.52*0.97*1.4m |
| Embroidery area | 400*500mm |
| Embroidery purpose | For Cap, T-shirt, Finished Garments, Shoes, Socks, Pocket and Flat embroidery etc. |
| Memory | 20,000,000 Stitches matched with 200 patterns |
Max. Color Change | Auto start and color change, 200 times color change setted |
| Readable Data | Compatible with designs of Tajima(DST), Barudan(DSB) and etc. |
| Design Input | By U disk, USB and Transmission from PC to Control System |
Multi Languages | 16 languages:Chinese,English,French,Russian,Dutch,Spanish,Portuguese,Turkish,German,Arabic,Thai, Vietnamese etc. |
Full sets of Accessories | 2 round embroidered frame-90 per head 2 round embroidered frame-120 per head 2 round embroidered frame-150 per head 2 round embroidered frame- 200 per head 2 round embroidered frame-30*30 per head 1 piece of flat embroidery frame 2 pieces of cap rings per head 1 set of cap drive |
| Motor | Main Motor: Servo Motor XY Motor: Stepper Motor |
| Computer | 10" LCD touch screen, can read photo directly |
| X、Y Driving | Reinforced high speed linear guide rail |
| Main Parts | Japanese Rotary Hook, Groz-Beckert Needles, Italy Brand Belt |
| Speed | high speed: 1000RPM |
Embroidery Trimming | Automatic trimming |
Protection Device | Emergency Stop, Prevent Accidents. Avoid hitting and etc. intelligent inflect mistake system |
| Guarantee | 24 Months for main parts of the machine, 36 Months for the computer, lifetime maintenance |
| Delivery Term | Production takes around 20 days, ship within 7-10 days after payment received |
| Payment Term | 30% down payment before production, all balance cleared before shipping |
Packing | Standard Vacuum wooden case or as customer requested |



Hot Tags: 2 heads cap tshirt flat embroidery machine with software, China, manufacturers, suppliers, factory, reviews, cheap, price, buy, for sale
You Might Also Like
-

New 2 Head Embroidery Machine with Good Price for Sale
-

2 Heads Hats Shirts Embroidery Machine Price for sal...
-

WONYO 2 Head 12 Needles Compact China Embroidery Mac...
-

10 Inches Computer Photo Embroidery Machine
-

One Head 9 Needles Embroidery Machine Q901
-

2 Head 15 Needles High Speed Embroidery Machine WY15...

